Haber Detayı
03 Ocak 2017 - Salı 11:52
 
'Yapmayın,Etmeyin,Hedef Göstermeyin'
TRT Belgesel kanalında yayınlanan ’Suların ateşin ve taşların imparatorluğu‘ adlı belgeseli takip edenler kulaklarına inanamadı.
KÜLTÜR Haberi
'Yapmayın,Etmeyin,Hedef Göstermeyin'

TRT Belgesel kanalında yayınlanan ’Suların ateşin ve taşların imparatorluğu‘ adlı belgeseli takip edenler kulaklarına inanamadı. 

 

Belgeselde, T- biçimli dikilitaşların İbrahim Peygamber'in kırdığı putlar olabileceği ifade ediliyor.

 

Bu konuda ilk tepki yıllarca eşi Prof.Dr.Klaus Schmidt‘in sağ kolu olarak Gbeklitepe Arkeolojik Kazı çalışmalarında görev yapan Çiğdem Köksal Schmidt‘ten geldi:

 

Çiğdem Köksal Schmidt, Facebook adresinden şu yorumu paylaştı:

 

''Kıssalarla tarih ve arkeolojiyi açıklamaya çalışmanın bizleri hangi korkunç noktalara götüreceğini anlamıyor mu bu tür işleri yapan ve destekleyen insanlar, kurumlar?  söz konusu program 2 Ocak 2017 günü akşamı TRT belgesel kanalında yayınlanmış...2. Bölüm 10: 48 de, Göbekli Tepe yapılarında bulunan T- biçimli dikilitaşların İbrahim peygamberin kırdığı putlar olabileceği söylenip, bir de bir dikilitaşın kırılma sahnesi canlandırılmış.. 

 

Yapmayın etmeyin, bir muhteşem kültür varlığını böyle hedef göstermeye kimsenin hakkı yok! 

 

Programda eşim Klaus Schmidt in yer aldığı, kazı alanını anlattığı görüntüler de var. Bu çekim ekibinin ne zaman geldiğini hiç hatırlamıyorum. 

 

Film ve fotoğraf çekimlerine içerik ve kaliteye bakmadan izin verip, kazı ekiplerini de zaman zaman zorda bırakan, seçim imkanı bırakmayan resmi izin ve başvuru mekanizmalarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı bu örnek bana...

 

Bu ekibin kazı alanına gelmesi büyük ihtimalle şöyle oldu: Birdenbire kazılar sırasında karşımıza kameralarla dikilip, çekim yapacağız, kazı başkanı ile bir iki görüntü alacağız , işte izin kağıdımız denildi ! 

 

Programın adı "Suların ateşin ve taşların imparatorluğu''

Kaynak: (Urfahizmet) - Urfahizmet Editör:
Etiketler: 'Yapmayın,Etmeyin,Hedef, Göstermeyin',
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı Haber Scripti Haber Sistemi Haber Paketleri